Gdzie powiesić zegar - podpowiadamy

Chociaż mówi się, że szczęśliwi czasu nie liczą, zegary ścienne to ważne elementy wyposażenia naszych domów. Zwykle znajdujemy na niego miejsce w salonie, sypialni czy kuchni, ponieważ nie tylko pozwala on zorientować się, która jest godzina, ale również stanowi element dekoracyjny pomieszczenia. Zegar powinien być powieszony w odpowiednim miejscu, by spełniał swoje funkcje.

Miejsce dla zegara w salonie

Jednym z miejsc w domu, w którym spędzamy najwięcej czasu jest salon. Tutaj odpoczywamy, gościmy naszych przyjaciół, to pomieszczenie jest też zazwyczaj najbardziej dopieszczone pod względem aranżacyjnym. Nic zatem dziwnego, że starannie dobieramy każdy element dekoracyjny. Jednym z nich jest bez wątpienia zegar ścienny. Zegar w salonie powinien wisieć w centralnym punkcie pokoju, tak aby był dobrze widoczny. Nie może wisieć zbyt nisko, ani zbyt wysoko. Jeżeli decydujemy się na zegar z bogatym zdobieniem, z pewnością świetnie będzie się prezentować wśród zdjęć i obrazów jako element dekoracyjny.

Zegar w salonie

Gdzie umieścić zegar w kuchni?

Kuchnia to miejsce, w którym zegar ścienny jest bardzo potrzebny. Często doświadczone panie domu, podczas gotowania zerkają właśnie na zegar ścienny, by ustalić jak długo powinny trzymać ciasto w piekarniku czy przygotowywać inne dania. Taki zegar również stanowi element dekoracyjny. Obecnie kuchnia zazwyczaj połączona jest z jadalnią i salonem, dlatego zegar powinien być umieszczony w takim miejscu, by był dobrze widoczny z każdego krańca pomieszczenia.

Gdzie zatem powinien się znaleźć? Tutaj również warto kierować się zasadą centralnego punktu pomieszczenia, czyli takiego, które jest ważne społecznie. W kuchni może to być stół, zatem zegar mógłby zawisnąć na ścianie nad nim. Jeżeli nasza kuchnia posiada okna, zegar możemy powiesić na ścianie między jednym oknem, a drugim.

Zegar w sypialni - w jakim miejscu? 

Sypialnia również jest miejscem, w którym powinien znaleźć się zegar. Większość z nas na co dzień korzysta z budzików w telefonie, niemniej zegar wiszący ma swój urok i może stanowić elegancki element dekoracyjny w sypialni. Szczególnie dobrze będzie się prezentować na ścianie za łóżkiem, praktyczniej jednak będzie powiesić go w miejscu, w którym po przebudzeniu bez trudu na niego zerkniemy, by dowiedzieć się, czy możemy pozwolić sobie jeszcze na krótką drzemkę. W zależności od układu pokoju, może to być ściana nad komodą, koło szafy lub w innym, dobrze widocznym miejscu na ścianie.

Sprawdź również: Zegar ścienny bezgłośny

Miejsce dla zegara w przedpokoju

Jeżeli w naszym mieszkaniu znajduje się przedpokój w formie długiego korytarza, przez co nie mamy z niego widoku na zegarek w innym pomieszczeniu, praktyczne okaże się powieszenie w nim zegara ściennego. Zwykle zerkamy na zegarek tuż przed wyjściem z domu, gdy szykujemy się do wyjścia. Powinien on znaleźć się w miejscu dobrze widocznym, nie za wysoko, najlepiej na linii wzroku. Dobrym pomysłem jest powieszenie go blisko lustra.

Czytaj również: Zegar na prezent - przesąd czy sprawdzona zasada?