Historia i rodzaje zegarów – jak człowiek nauczył się mierzyć czas

Oferta zegarów do domu

Czy wiecie, że starożytne obeliski, oprócz funkcji reprezentacyjnych czy upamiętniających ważne historyczne wydarzenia pełniły też funkcję zegarów słonecznych? Po czym poznać, które to? Najczęściej mają kształt cienkiej piramidy czyli stożka o podstawie kwadratu. Można powiedzieć, że gnomony to były pierwsze uliczne zegary – jak ten na Piazza del Popolo w Rzymie.

Zegar słoneczny

Jego stworzenie przypisuje się Egipcjanom. W drugim tysiącleciu p.n.e. w starożytnym Egipcie pojawił się kamienny przenośny zegar skonstruowany z dwóch listew ułożonych w kształt litery T. początkowo taki zegar wymagał obracania go w zależności od pory dnia, żeby cień padający na dłuższą listwę pokazywał prawidłowo godzinę. Z czasem poradzono sobie są ta niedogodnością. W III w. p.n.e. Babilończyk Berossos skonstruował zegar słoneczny nazwany Polosem. Był to pręt umieszczony wewnątrz półkolistej czaszy. Cień pręta wędrował po jej obrzeżu, odzwierciedlając pozorną drogę słońca po niebie.

Ciekawą wariacją na temat zegara słonecznego jest jego wersja rozpowszechniona w średniowiecznych budynkach sakralnych. W sklepieniu od strony południowej (czasza) zostawiano mały otwór, przez który wpadały promienie słoneczne. Na ścianie lub na posadzce, na którą padał punkt światła była podziałka – punkt ów zmieniał w ciągu dnia położenie i wskazywał godzinę.

Najstarszy polski gnomon pochodzi z 1476 roku, a jeden z najsłynniejszych zegarów słonecznych znajduje się na zamku w Olsztynie - skonstruował go Mikołaj Kopernik.

Czy wiecie, że największa kolekcja zegarów słonecznych w Europie znajduje się w Państwowym Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Największa kolekcja zegarów słonecznych

Źródło: http://www.muzeum.jedrzejow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=76&Itemid=594

Zegary wodne, ogniowe i pisakowe

Potrzeba mierzenia czasu bez względu na porę doby – zegar słoneczny po zmroku tracił funkcjonalność – sprawiła, że pojawiły się zegary wykorzystujące inne walory naturalne: wodę, ogień i piasek. Najprostszy zegar wodny to było po prostu naczynie z dziurą w dnie i podziałką na ściankach. Uciekająca woda wskazywała upływ czasu. Z kolei zegar ogniowy, który upodobali sobie Chińczycy, to nic innego jak świeca z podziałką. Czyż to nie znamienne: woda i ogień, dwa żywioły, których nazw tak często używamy, żeby metaforycznie opisać odczucie upływającego czasu mają tyle wspólnego z zegarami… Czas lubi przeciekać przez palce, robota pali się komuś w rękach.

I jeszcze zegar piaskowy czyli klepsydra. To jeden z tych wynalazków, który nie ma daty ważności – nawet dziś możecie ugotować jajko na miękko albo umyć zęby posiłkując się precyzją tego prostego i bardzo funkcjonalnego miernika czasu

Zegary piaskowe

Źródło: https://pixabay.com/pl/klepsydra-czas-piasek-zegar-1463328/

Zegar wahadłowy i mechaniczny

Zapewne wielu z was pamięta z dzieciństwa wielkie wiszące na ścianach zegary z rytmicznie kołyszącym się wahadłem. Taki czasomierz to zegar wahadłowy. Pomysł zastosowania wahadła w zegarze przypisuje się Galileuszowi, który także jako pierwszy opisał mechanizm jego działania czyli tzw. izochronizm – stałość okresu wahań. Zegary wahadłowe, często wspierane przez napęd elektryczny, są w użyciu do dziś. To najczęściej oldskulowe albo designerskie zegary ścienne.

Zegar wahadłowy

Źródło: https://pixabay.com/pl/zegar-wahad%C5%82owy-stary-wahad%C5%82o-2196266/

Równie dobrze pamiętacie pewnie zegary z kukułką – to modele mechaniczne napędzane ciężarkami zawieszonymi na łańcuchu owiniętym wokół wału. W polskich domach popularne były zegary w kształcie chatki ze spadzistym obustronnie dachem i okienkiem, z którego co godzinę wyskakiwała kukułka. Rolę ciężarków grały żeliwne szyszki, które trzeba było podciągać, kiedy niebezpiecznie zbliżały się do podłogi i w ten sposób gwarantować ciągłą pracę mechanizmu.

Zegarek z Kukułką

Źródło; Źródło: https://pixabay.com/pl/zegar-wahad%C5%82owy-stary-wahad%C5%82o-2196266/

Zegarek nasz codzienny

Przez wiele stuleci zegary funkcjonowały wyłącznie w przestrzeni publicznej. Potem udało im się zaistnieć w naszych domach. Ostatnim etapem miniaturyzacji czasomierzy są zegarki ręczne i kieszonkowe. Tym razem, zamiast wchłaniania informacji historycznych, proponujemy… wizytę w sklepie.

Zegarek na rękę

Zegarek na rękę pozostaje niezmiennie symbolem statusu społecznego. Od czasu stworzenia tego rodzaju modelu – początek XIX wieku – wciąż ulega on modyfikacjom. Zegarki mechaniczne, elektroniczne i kwarcowe to nieodłączna część naszej codzienności. Nowoczesne zegarki na rękę mają mnóstwo funkcji dodatkowych, są odporne na ekstremalne warunki atmosferyczne, wodoodporne – rzecz można: niezniszczalne. Im szybciej żyjemy, im bardziej nakręcona jest nasza codzienność, tym perfekcyjniejsze czasomierze nosimy na nadgarstkach. I często nawet nie rzucamy na nie okiem, bo… wolimy zegarki w smartfonach. Nie zmienia to faktu, że szwajcarski zegarek to wciąż synonim luksusu i miejsca na drabinie społecznej. Marki takie jak Swatch, Atlantic, Certina, Tissot, Roamer osiągają zawrotne ceny.

Zegarek na ręke

Źródło: https://pixabay.com/pl/zegarek-m%C4%99ski-zegarek-na-r%C4%99k%C4%99-1654550/

Zegar ścienny  [ sprawdź naszą ofertę ]

Zegar ścienny znajdziemy w każdym domu – chociaż jeden. Czasem cyka, bo to lubimy, a czasem ma zupełnie bezgłośny mechanizm. Może być połączony z termometrem i barometrem albo z ramkami na ulubione fotografie. Bywa maksymalnie ascetyczny ale i barokowo zdobny. Zegar ścienny to często designerski przedmiot sztuki użytkowej kupowany nie ze względu na potrzebę pomiaru czasu, ale z uwagi na swoją urodę. Coraz częściej zadowalamy się jednak zegarami wbudowanymi w inne sprzęty elektroniczne jak kuchenka czy dekoder TV.

Zegarek Ścienny

Źródło: https://exitodesign.pl/zegar-scienny-discrete-black-by-nextime.html

Zegar na biurko albo stół [ sprawdź naszą ofertę ]

Zegar na biurko albo stół to przedmiot kupowany głównie z powodów sentymentalnych albo z uwagi na potrzebę aranżacji pomieszczenia w konkretnym stylu. Czy komuś, kto pracuje przy komputerze i ze smatfonem w dłoni potrzebny jest dodatkowy czasomierz…? Miło jednak oderwać wzrok od monitora i zauważyć, że czas mimo wszystko płynie i praca zmierza do finału.

Zegar atomowy

Jeśli zależy wam na najdokładniejszym możliwym pomiarze czasu, korzystajcie z zegara atomowego.

Czy wiecie, że jeszcze niedawno najdokładniejszy zegar atomowy spóźniał się o sekundę raz na 138 milionów lat. W grudniu 2016 roku w Polsce, w Obserwatorium Astrogeodynamicznym CBK PAN w Borówcu pod Poznaniem uruchomiono tzw. fontannę cezową – zegar, który nie straci ani sekundy przez 200 milionów lat!

źródło: http://wyborcza.pl/7,75400,21304425,najdokladniejszy-zegar-atomowy-w-polsce-juz-dziala-po-200.html

Więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegar_atomowy.

Wystarczy kliknąć tutaj http://www.zegaratomowy.com.pl/ i nie będziecie już mieli żadnych wymówek.

Słynne zegary w przestrzeni publicznej

Jeśli zafascynowała was historia zmagań ludzkości z czasem, warto w czasie podróży zwracać uwagę na słynne zegary w przestrzeni publicznej: dworcowe, te na wieżach ratuszowych i kościelnych i inne. Do dziesięciu najsłynniejszych wież zegarowych zalicza się:

 • Powstała w 1491 roku Spasskaya – wieża będąca częścią bramy wjazdowej do Kremla. Zegar pojawił się na niej najprawdopodobniej w roku 1585.

 • Jedna z północnych wież Pałacu Westminsterskiego, na której zlokalizowano Big Ben. To trzecia co do wielkości wieża zegarowa na świecie.

Zegarek Big Ben

Źródło: https://pixabay.com/pl/westminster-big-ben-london-902972/

 • Wieża w kompleksie budynków znanych jako Abraj Al-Bait Towers albo Mecca Royal Hotel Clock Tower w Mekce na terenie Arabii Saudyjskiej. Widoczna z odległości 25 kilometrów.

 • Wieża Faisalabad w Pakistanie, stoi ona u zbiegu ośmiu ulic.

 • Clock Tower w Hongkongu – czterdziestoczterometrowa konstrukcja z siedmiometrowym masztem.

 • Indyjska wieża Rajabai w Mumbaju. Zaprojektował ją Sir George Gilbert Scott, który współpracował także przy projekcie wieży dla Big Bena.

 • Zytglogge w szwajcarskim Bernie – symbol o znaczeniu narodowym wpisany na listę UNESCO.

Zytglogge

Źródło: https://pixabay.com/pl/zytglogge-bern-stare-miasto-2214776/

 • Wieża zegarowa w Montrealu – nazywana bywa pamiątkowym zegarem marynarzy.

 • Wieża zegarowa Allen-Bradley w Milwaukee. Usytuowano na niej jeden z największych czterotarczowych zegarów na świecie.

 • Peace Tower w Ottawie. To kanadyjska ikona widoczna nawet na awersie dwudziesto- i pięćdziesięciodolarówki.

Kupujesz zegarek?

Pamiętaj, że zegarki, zwłaszcza te na rękę, traktowane są jak biżuteria i równie często są podrabiane. Żelazna zasada głosi, że dobry zegarek ma swoją cenę – jeśli ktoś oferuje ci Omegę za pół darmo, to na pewno masz do czynienia z fałszywką. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, pamiętaj że :

 • Wszystkie grawery (numer seryjny, grawery na tarczy) muszą być perfekcyjnie wykonane i wyraźne. Producenci używają naprawdę świetnego sprzętu.

 • Zanim zdecydujesz się na obejrzenie wymarzonego zegarka zadaj sobie trud i poczytaj, pooglądaj zdjęcia – jeśli wiesz co i gdzie ma być wygrawerowane, z łatwością wykryjesz oszustwo. Wszelkie literówki, błędy; braki w miejscach, w których powinno coś być wytłoczone dyskwalifikują model, który oglądasz.

 • Stal i szkło oraz inne materiały wykorzystywane do produkcji drogich zegarów są najwyższej jakości. Jeśli zegarek, który oglądasz sprawia wrażenie byle jak wykonanego – pewnie jest podróbką. Podobnie gdy wydaje się podejrzanie lekki.

Fascynacja pomiarem czasu jest ze swej natury bardzo ludzka. Nasz czas na tym najpiękniejszym ze światów jest ograniczony i dlatego staramy się czas zatrzymać, cofnąć albo przyspieszyć jego bieg. Zegar daje nam złudne wrażenie panowania nad czasem, ale te złudzenia są nam na co dzień bardzo potrzebne.

Jeżeli zastanawiacię sie nad wyborem zegary do domu - zapraszamy do naszego sklepu!