Jaki hoker do kuchni wybrać?

Drewniany, obrotowy, a może tapicerowany i z oparciem? Wybór idealnego hokera do kuchni nie jest prosty, zwłaszcza, że możemy wybierać wśród tysięcy designerskich modeli. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Hokery do kuchni znów królują w nowoczesnych projektach mieszkań. Popularność zdobyły na początku lat XX, za sprawą szybkiego rozkwitu branży restauratorskiej.

Ich historia jest jednak znacznie dłuższa. Przypuszcza się, że wysokie stołki były znane już  w starożytności. Podwyższone siedzisko miało być zarezerwowane dla przedstawicieli wyższych sfer. W niektórych rejonach hoker-stołek pełnił nawet rolę tronu.

Czym jest hoker kuchenny?

Wróćmy do czasów współczesnych. Jakie krzesło może być nazywane hokerem? Głównym wyznacznikiem jest oczywiście wysokość siedziska. Hokery mają zazwyczaj minimum 75 cm wysokości, a niektóre mogą dochodzić nawet do 90 cm. Ma to oczywiście związek z wysokością lad barowych, dla których pierwotnie były przeznaczone. Stąd też ich inna nazwa – po prostu krzesła barowe.

Charakterystyczny jest również element, który pomaga oprzeć stopy na podwyższeniu. Jest to zazwyczaj poprzeczna deseczka lub metalowe spoiwo, które przy okazji poprawia stabilność stołka.

Hokery kuchenne mogą być wykonane z drewna, metalu lub zawierać elementy z tworzyw sztucznych. Proste, drewniane, wysokie stołki na trzech nogach zastąpiły dziś fantazyjne projekty z oparciem, podłokietnikami czy szeregiem innych udogodnień, choć w minimalistycznych wnętrzach wciąż widuje się proste modele na jednej, obrotowej nodze.

Dlaczego warto mieć hoker w kuchni?

Krzesła barowe są nie tylko modnym, ale też niezwykle praktycznym rozwiązaniem do kuchni. Ich budowa sprawia, że świetnie nadają się do niewielkich pomieszczeń. Nie musimy ich odsuwać przy zasiadaniu do stołu, dzięki czemu oszczędzają cenną przestrzeń.

Hoker do kuchni to idealny dodatek do wysokich stołów lub wysp kuchennych, które w ten sposób z powodzeniem można zamienić w miejsce nie tylko do zjedzenia szybkiego śniadania, ale również romantycznej kolacji we dwoje.

Szeroki wybór hokerów na rynku sprawia, że bez problemu znajdziemy mebel idealnie pasujący do wystroju naszej kuchni.

Rodzaje hokerów

Pierwotnie, stołki barowe były wykonywane wyłącznie z drewna. Dziś hokery do kuchni to niemal małe dzieła sztuki, nierzadko stworzone z kilku rodzajów tworzyw. Oto najpopularniejsze z nich:

  • hokery tapicerowane – mogą przypominać fotele na wysokich nogach. Ten model idealnie sprawdzi się w jadalni, a nawet w biurze. Hokery tapicerowane są bardzo częstym elementem wystroju mieszkań w stylu glamour. Powszechnie widujemy je również w salonach fryzjerskich,
  • hokery plastikowe – to świetne i niedrogie rozwiązanie do kuchni. Są lekkie i praktyczne,
  • hokery drewniane – od tego wszystko się zaczęło. Dziś drewno dodaje pomieszczeniu szyku i elegancji. Sprawdzi się w kuchniach w stylu klasycznym, skandynawskim czy rustykalnym,
  • hokery metalowe – najczęściej spotykane we wnętrzach industrialnych, w surowym stylu „loft”. Dobry projektant i doświadczony wykonawca mogą z tego surowca wykonać prawdziwe dzieło sztuki.

W naszym sklepie znajdą Państwo zarówno tanie hokery z tworzyw sztucznych, hokery drewniane, jak i stylowe hokery włoskie.

Najpopularniejsze hokery wg. kolorów

Jakie hokery najczęściej goszczą w naszych kuchniach? Odpowiedź nie jest zaskakująca, bo te w neutralnych kolorach, a więc brązowe, czarne i białe.

W ostatnich latach bardzo popularnym zestawieniem jest hoker na nogach z jasnego drewna, wyposażony w białe siedzisko. Takie połączenie optycznie rozświetla i ociepla kuchnię.

Kolejnym, modnym i stylowym projektem, stał się hoker z siedziskiem z plecionego rattanu. Taki stołek nadaje kuchni przytulny charakter. Doskonale dopełnia wnętrze w stylu rustykalnym czy art-déco.

Hokery najczęściej dobieramy do koloru blatu, jednak mogą one być też nieoczywistym elementem wystroju pomieszczenia. Na przykład hoker w kolorze głębokiego szafiru, bordo czy pomarańczy momentalnie ożywi monochromatyczną kuchnię.

ExitoDesign to marka wysokiej jakości mebli tapicerowanych, których jesteśmy bezpośrednim importerem. Prowadzimy sprzedaż internetową z profesjonalnie dobranym asortymentem, zgodnie z panującymi trendami. Jesteśmy dystrybutorem mebli, oświetlenia oraz dodatków aranżacyjnych wielu znanych firm. W naszym salonie, który urządziliśmy z pasją, każdy znajdzie coś dla siebie. Nasz główny atut to obsługa klienta na najwyższym poziomie, a nasz cel to Twoja satysfakcja i zadowolenie. Zaufało nam wielu klientów.