Stół to jeden z najważniejszych mebli w domu. Nie tylko jemy przy nim posiłki i podejmujemy gości, ale też często wokół stołu toczy się życie rodzinne. To tutaj gramy w planszówki, dzieci przychodzą rysować, żeby być blisko rodziców w czasie zabawy.
Coraz częściej stół w salonie to też miejsce pracy i domowe biuro. Jak pogodzić te wszystkie funkcje w małym mieszkaniu? To niełatwe zadanie, ale dzięki kilku sprytnym trickom znajdziesz rozwiązanie. Podpowiadamy, jak dobrać stół do małego mieszkania, żeby stworzyć ciekawą i praktyczną aranżację salonu.
Okrągły, prostokątny czy kwadratowy? Wybór kształtu stołu zależy od kilku czynników. Pierwszym jest liczba osób, które będą z niego korzystać. Przy niewielkiej rodzinie, która rzadko przyjmuje gości, świetnym rozwiązaniem będzie prostokątny stół do salonu. Dużą zaletą jest możliwość ustawienia go przy ścianie, dzięki czemu nie zajmuje on przestrzeni w centralnej części pomieszczenia.
W przypadku większej liczby osób lepiej sprawdzi się okrągły stół, bo zmieści się przy nim więcej krzeseł – nie ograniczają nas krawędzie. Taki kształt blatu często wybierają też rodziny z małymi dziećmi – brak ostrych kantów to większe bezpieczeństwo dla maluchów.
Warto też wziąć pod uwagę kształt samego pomieszczenia. W przypadku salonu w kształcie wydłużonego prostokąta, stół o podobnych proporcjach będzie wyglądał lepiej. Kwadratowe salony natomiast świetnie komponują się ze stołem okrągłym.
Stół do małego salonu w bloku może mieć też owalny kształt, który jest lżejszy wizualnie od prostokątnego, dzięki łagodniejszej, pozbawionej kantów linii, a jednocześnie nie zajmuje tyle przestrzeni, co okrągły blat.
W małym salonie każdy kawałek przestrzeni jest na wagę złota, szczególnie że zwykle pomieszczenie to pełni różne funkcje. Jeśli w pokoju znajduje się wnęka, jest ona idealnym miejscem na mały stół do salonu – dzięki takiemu ustawieniu wyraźnie oddzielimy kącik jadalny od części wypoczynkowej.
Stół z krzesłami do małego salonu może też być ustawiony tradycyjnie – na środku pomieszczenia. To rozwiązanie szczególnie korzystne, gdy przy blacie musi zmieścić się większa liczba osób.
Stół okrągły TALIA szary 120 cm
Często niewielkie salony łączone są z aneksami kuchennymi – wówczas stół warto umieścić na granicy aneksu kuchennego, będzie on stanowił łącznik między częścią kuchenną, a wypoczynkowo – reprezentacyjną. To też najwygodniejszy układ, który ułatwia sprawne podawanie jedzenia i sprzątanie po posiłkach.
Elementem, który trzeba koniecznie wziąć pod uwagę, planując ustawienie stołu w salonie, jest odległość potrzebna, żeby móc wygodnie odsuwać krzesła. Zakłada się, że wynosi ona minimum 55 cm – taki zapas wolnej przestrzeni musimy zostawić wokół blatu. Z tego względu nie zawsze mamy duże możliwości aranżacyjne.
Dobrym pomysłem może być rozpoczęcie urządzania salonu właśnie od znalezienia miejsca na stół. Nie zawsze musi to być centralny punkt pokoju.
A gdyby tak ustawić stół pod oknem? Naturalne światło padające przez szybę będzie uprzyjemniało spożywanie posiłków. To też dobry sposób na zaaranżowanie fragmentu pokoju, który w blokach często uzupełniony jest niezbyt estetycznym elementem, czyli kaloryferem. Ustawiając stół w okolicy okna, ukryjemy grzejniki, nie zasłaniając ich jednak, dzięki czemu ciepło będzie swobodnie rozchodzić się po mieszkaniu.
Na co dzień wystarcza Ci mały blat, ale w święta zapraszasz całą rodzinę i potrzebujesz zdecydowanie więcej miejsca? Mały stół rozkładany do salonu to idealne rozwiązanie, które pozwala elastycznie dopasowywać się do różnych sytuacji. Jego niewielkie rozmiary po złożeniu sprawiają, że nie dominuje w przestrzeni i nie sprawia wrażenia zagracenia pomieszczenia. Jednocześnie w każdej chwili można uzyskać naprawdę duży blat.
Stół rozkładany ELEFANTE dąb naturalny 160-240 cm
To świetne rozwiązanie dla tych, którzy – mimo posiadania małego mieszkania – lubią intensywne życie towarzyskie i chętnie zapraszają gości. Rozkładany blat to też dobra propozycja dla osób, które zajmują się rękodziełem, czy mają inne pasje wymagające więcej miejsca na stole, a jednocześnie wielkość pokoju nie pozwala na duży i masywny stół.
W przypadku małego salonu każdy mebel musi być szczególnie starannie dobrany, żeby stworzyć spójną i jednocześnie funkcjonalną aranżację. Dotyczy to także stołu. Warto zwrócić uwagę nie tylko na sam kształt blatu, ale na ogólną stylistykę mebla.
W niewielkich pomieszczeniach ciężkie, solidne meble sprawiają przytłaczające wrażenie. Lepiej sprawdzają się te o subtelnej linii i cieńszych nóżkach. Z tego względu niewielki salon w bloku lepiej urządzić w jasnych barwach.
Meble z ciemnego drewna, choć wyglądają pięknie i szlachetnie, będą wizualnie pomniejszać i tak niezbyt duży pokój. Warto więc zwrócić uwagę na przykład na styl skandynawski, dla którego charakterystyczne są jasne meble z naturalnego drewna. Mały stół do salonu w stylu scandi świetnie sprawdzi się na przykład w niedużym salonie z aneksem kuchennym.