Kominek w salonie – jaki kominek wybrać do salonu?

Aranżacja salonu z kominkiem to prosty sposób na to, by wprowadzić do wnętrza nieco przytulności. Jednak to nie jedyny plus posiadania kominka w salonie. Poznaj inne zalety takiego rozwiązania. Dowiedz się też, jaki kominek sprawdzi się w Twoim salonie. Poznaj też podstawowe zasady jego obsługi, aby korzystanie z niego przyniosło Ci jak najwięcej satysfakcji, ale również było jak najbardziej bezpieczne.

elektryczny stylowy kominek

Kominek w salonie – czy warto się na niego zdecydować?

Chociaż trend, jakim jest budowa salonu z kominkiem to swego rodzaju nowość w budownictwie, warto się na niego zdecydować. Poniżej mocne strony tego rozwiązania.

Synonim ciepła, przytulności, bezpieczeństwa

Wybierając na przykład wolnostojący kominek w salonie, wprowadzasz do swojego wnętrza  przyjazny klimat. Obecność kominka w salonie wywołuje masę pozytywnych skojarzeń i emocji. Jest on też sposobem na poprawę samopoczucia. Ułatwia odprężenie i sprawia wrażenie bezpiecznego azylu. W takim pomieszczeniu o wiele przyjemniej się odpoczywa, rozmawia, spędza czas z rodziną lub znajomymi.

Oryginalna i funkcjonalna ozdoba salonu

Kominki pełnią też funkcję dekoracyjną. Zawdzięczają go swoim obudowom, które przybierają rozmaite formy – od prostych i minimalistycznych, po bardziej wyszukane  oryginalne. Tym sposobem nasz kominek pomoże nam:

 • ożywić salon;
 • zmienić nieco charakter wnętrza;
 • nadać pomieszczeniu przytulności.

Ponadto za pomocą kominka łatwo stworzyć – czy wydzielić – w salonie strefę wypoczynkową. Wystarczy ustawić dookoła niego lub w jego pobliżu meble wypoczynkowe. Warto też wtedy dokładnie przemyśleć jego ustawienie.

Dodatkowe źródło ciepła

Ogrzewanie kominkowe stanowi niezależne źródło ciepła. Oznacza to, że można się przy nim ogrzać w momencie, kiedy temperatury na zewnątrz zaczynają spadać, a do sezonu grzewczego jeszcze daleko. Można się nim posiłkować również wtedy, gdy zaczynają nam doskwierać silne mrozy, a zwykłe ogrzewanie to dla nas za mało. Kominek ogrzeje nas również wtedy, gdy nastąpi awaria ogrzewania.

Alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania

Tradycyjny kominek można też wykorzystać, jako zamiennik głównego źródła ogrzewania. To dość opłacalna inwestycja, ponieważ koszt jego użytkowania jest niewysoki. Szczególnie gdy zdecydujemy się jako podpałkę używać drewna. Jednocześnie zgodnie  z prawem, musimy zadbać, by w naszym domu czy salonie znalazły się także inne urządzenia grzewcze.

kominek elektryczny na ścianie w salonie

Rodzaje kominków - jaki wybrać?

W nowoczesnym i praktycznym salonie warto postawić na takie same rozwiązania, czyli kominki nowoczesne. Dzielą się one na:

Kominki elektryczne

Są to urządzenia doskonale imitujące klasyczne kominki z tą różnicą, że tradycyjne palenisko zastępuje tutaj wkład kominkowy LED. Ich producenci zadbali jednak o to, aby pojawiające się płomienie wyglądały i zachowywały się identycznie, jak prawdziwe. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie nie chcemy przeprowadzać kosztownych remontów oraz jeśli nie posiadamy komina czy szybu kominowego.

Kominki elektryczne dzielimy na:

 • wolnostojące kominki elektryczne – pozwalają na dowolne ustawienie; doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach bez wentylacji;
 • kominki elektryczne z obudową – to rozwiązanie dla posiadaczy większego metrażu; dzięki wyjątkowej estetyce potrafią nadać salonowi elegancji oraz podnieść jego prestiż

Biokominki

To niezwykle efektywne rozwiązanie do salonów oraz dużych pokojów w blokach. Wytwarzają one bezzapachowy płomień. Są proste w obsłudze. Nie wytwarzają sadzy ani dymu. Modele z szybą można wykorzystać dodatkowo, jako ozdobę balkonu czy tarasu. Pełnią one funkcje dekoracyjne oraz sprzyjają relaksowi.

Sprawdź szeroki wybór akcesoriów do kominków: https://www.exitodesign.pl/category/kominki-akcesoria

biokominek w nowoczesnym salonie

Kominek klasyczny w rogu pokoju czy kominek narożny?

Kominek w salonie można umieścić w części centralnej pomieszczenia (na głównej ścianie) lub w jego rogu. To drugie rozwiązanie wybierane jest znacznie częściej, przy czym większym zainteresowaniem cieszą się wtedy praktyczne kominki narożne. Przyczyny takiego wyboru są dwie:

 • kominek narożny nie zabiera dużo miejsca – idealnie pasuje więc do małych wnętrz, a w dużych pozostawia więcej wolnej przestrzeni, którą można dodatkowo zaaranżować;
 • kominek narożny nadaje się doskonale do oddzielania różnych stref w salonie – na przykład części jadalnej od dziennej lub relaksacyjnej od tej przeznaczonej do pracy.

Ponadto narożny wkład kominkowy jest doskonale widoczny z dowolnego miejsca w salonie, a nawet domu. Oznacza to, że jego pięknem może cieszyć się każdy, a nie tylko osoby zgromadzone wokół samego kominka.

Kominek otwarty czy zamknięty - jaki wybrać?

Jeśli decydujesz na tradycyjny kominek w salonie, bo lubisz się wyróżniać, a do tego masz takie możliwości, wtedy lepiej postaw na kominek zamknięty. Zalet tego rozwiązania jest kilka. Po pierwsze – większe bezpieczeństwo użytkowania. Jest ono związane z konstrukcją paleniska. Po drugie – gwarantuje on większą moc grzewczą przy jednoczesnym niewielkim zużyciu paliwa. Ponadto zamknięte kominki prezentują się również o wiele efektywniej.

Jak obudować kominek?

Jeżeli zależy Ci na połączeniu estetyki z funkcjonalnością, to zdecyduj się na kominek do zabudowy. Dzięki temu będziesz mógł nadać swojemu urządzeniu dokładnie taką formę, o jakiej marzysz. Aby stworzyć obudowę, musisz najpierw zbudować solidny stelaż. Wykonasz go ze stalowych profili. Następnie musisz go przymocować do ściany oraz podłogi. Kominek możesz obudować przy użyciu rozmaitych materiałów. Na przykład wykorzystując w tym celu tradycyjną cegłę. Wykonana z niej obudowa prezentuje się wyjątkowo oryginalnie. Poza tym zatrzymuje na dłużej ciepło, uwalniając je stopniowo do pomieszczenia. Ciekawy efekt wizualny uzyskasz też przy pomocy cegły klinkierowej. Jej mocną stronę stanowi niezwykle żywa i bogata kolorystyka oraz fakt, że również świetnie zatrzymuje ciepło. Cienkie kamienne płyty to jeszcze jeden z pomysłów oryginalnej obudowy kominka.

Jak rozpalać w kominku?

Po zamontowaniu kominka i podłączeniu go do szybu czeka Cię kolejna czynność, czyli rozpalenie ognia. Możesz tego dokonać na dwa sposoby:

 • rozpalanie w kominku od góry – rozpoczynamy je od wrzucenia drewna do komory spalania, a kończymy, stosując podpałkę. Technikę tę uznaje się za niezwykle efektywną, prostą i szybką.
 • rozpalanie w kominku od dołu – polega ona na układaniu kolejnych warstw do komory spalania. Rozpalanie zaczynamy od podpałki na ruszcie, a kończymy na dużych szczapach drewna kierując się ku górze. Jest to metoda dość czasochłonna i niezbyt efektywna.

Jak wyczyścić kominek?

Aby zamontowany kominek służył jak najdłużej, a przy tym działał bezawaryjnie, należy go regularnie oczyszczać. Jak zrobić to właściwie?

Krok 1 – wygaś kominek i obniż temperaturę paleniska.

Krok 2 – usuń pozostałości i osady z wkładu i paleniska.

Krok 3 – oczyść wnętrze i szyby kominka.

Aby cały proces przebiegł sprawniej, wyposaż się koniecznie w: szczotkę i szufelkę do usuwania popiołu lub odkurzacz do kominków; specjalnego środka do czyszczenia szyb i wnętrza kominków.

Jeśli nie kominek, to co?

Przyjemny relaks z kominkiem w tle to marzenie wielu z nas. Nie zawsze jednak możemy sobie pozwolić na tradycyjny kominek. Często na przeszkodzie staje metraż. Wówczas warto pomyśleć o zastosowaniu alternatywnego rozwiązania, jakim jest biokominek, który pełni on niemal takie same funkcje. Może stanowić:

 • element dekoracyjny pomieszczenia;
 • dodatkowe źródło ciepła;
 • akcent, dzięki któremu wnętrze nabierze przytulnego charakteru.

Ponadto biokominek to niezwykle uniwersalny dodatek do wnętrz. Oznacza to, że dzięki nowoczesnej stylistyce łatwo dopasować go do praktycznie każdej aranżacji.

Bez względu na to, czy w naszym salonie stanie nowoczesny bądź tradycyjny kominek lub biokominek, zawsze możemy być pewni przyjemnej odmiany, jaką ze sobą wniesie. Dzięki niemu nawet najbardziej surowe wnętrze zyska na przytulności. Do domu, w którym znajduje się kominek, o wiele chętniej będziemy wracać. Poza tym salon z kominkiem – zwłaszcza gdy jest to model ogrzewany drewnem - idealnie wręcz wpisuje się w modny eko – trend. Warto zatem zdecydować się na to rozwiązanie i cieszyć się jego wszechstronnością.