Oświetlenie zewnętrzne to niezbędny element aranżacji każdego domu, zarówno pod względem estetycznym, jak i dekoracyjnym. Przed jego montażem należy dokładnie zaplanować jego rozmieszczenie. Dzięki właściwemu oświetleniu budynku zwiększymy swoje bezpieczeństwo, a także zadbamy o przytulną atmosferę otoczenia.
Przygotowaliśmy specjalny poradnik oświetlenia ogrodowego i zewnętrznego, w którym podpowiadamy jak je zaprojektować, poprawnie rozmieścić i zamontować. Do tego zdradzimy, który typ oświetlenia zewnętrznego cieszy się największą popularnością.
Pozornie może się wydawać, że rozmieszczenie lamp zewnętrznych wokół domu czy w ogrodzie jest dziecinnie proste. Trzeba pamiętać, że tylko dobrze zaprojektowana iluminacja świetlna sprawi, że przestrzeń na zewnątrz podkreśli piękno budynku, tarasu i stref relaksu.
Pojawia się zatem podstawowe pytanie, od czego zacząć? Na początek należy wyznaczyć miejsca, które chcemy doświetlić. Najczęściej decydujemy się na oświetlenie elewacji budynku, podjazdu do garażu, schodów oraz ścieżki do domu.
Jeśli dysponujemy ogrodem, to również trzeba zadbać o tę strefę. Nastrojowe oświetlenie ogrodu najlepiej powinno być zamontowane w okolicach tarasu, altany oraz wybranych przez nas strefach relaksu.
Lampa ścienna, kinkiet zewnętrzny AMELIA
Kluczem jest, aby oświetlone było praktyczne i funkcjonalne. Dzięki temu dużo łatwiej będzie nam się przemieszczać po swojej posesji. Pamiętajmy, żeby we wszystkim zachować umiar, realizując swój pomysł na oświetlenie zewnętrzne domu.
Ponadto wybierając rodzaj oświetlenia, zwróćmy uwagę, aby spełniało ono swoją funkcję, czyli oświetlało określoną przestrzeń, a nie oślepiało. Dobrym rozwiązaniem jest również zaprojektowanie zewnętrznego oświetlenia domu czy ogrodu według systemu mobilnego, które będzie umożliwiało jego zmianę w dowolnym momencie.
Jest kilka podstawowych miejsc, w których należy zamontować oświetlenie zewnętrzne domu. Należy do nich:
W zależności od danego miejsca można zdecydować się na oświetlenie punktowe, kinkiety zewnętrzne, lampy z czujnikiem ruchy, nowoczesne lampy montowane do podłoża, lampiony. Wszystkie będą pełniły podwójną funkcję – z jednej użytkową, a z drugiej dekoracyjną.
Przed wejściem do domu najlepiej sprawdzi się oświetlenie górne. Można zdecydować się na lampy wiszące albo plafony, które w prosty sposób zainstalujesz do sufitu lub belki. Ich zaletą jest to, że tworzą przytulną atmosferę.
Praktycznym rozwiązaniem jest również montaż czujnika ruchu w oświetleniu zewnętrznym. Będzie załączało się automatycznie, kiedy ktoś znajdzie się w pobliżu wejścia. Warto wspomnieć jeszcze o lampach hermetycznych, które są odporne na dynamicznie zmieniające się warunki atmosferyczne.
Lampa sufitowa plafon NOOK czujnik ruchu czarny złoty
W ostatnim czasie bardzo modne stały się nowoczesne kinkiety, które instaluje się po obu stronach drzwi. Stylowo, a zarazem subtelnie doświetlają przestrzeń przed wejściem do budynku.
Jeśli mamy wystarczająco dużo wolnej przestrzeni przed wejściem, możemy zdecydować się na lampy stojące. W sprzedaży dostępne są w różnych formach, kolorach i wysokościach. Te zdecydowanie najlepiej sprawdzą się przed budynkami zaprojektowanymi w nowoczesnym stylu.
Pamiętajmy, że drzwi wejściowe nie potrzebują bardzo intensywnego światła. Wystarczy w zupełności delikatna poświata.
W przypadku aranżacji w iluminację świetlną ogrodu mamy ogromny wybór oświetlenia. Niezwykle elegancko prezentować się będą latarnie ogrodowe. Dzięki nim w tym miejscu zapanuje romantyczna atmosfera.
Można je zamontować do podłoża lub na słupku. Niezależnie na jaki model się zdecydujemy, zapewniamy, że uda się stworzyć wyjątkową strefę relaksu.
Lampa zewnętrzna, stojąca SIROCCO szara
Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zakup lamp stojących. Idealnie sprawdzą się do oświetlenia ścieżek czy schodów. Podobnie jak lampy solarne, które czerpią energię z promieni słonecznych i nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych.
Zapoznaj się z naszym oświetleniem ogrodowym tutaj: https://www.exitodesign.pl/category/oswietlenie-oswietlenie-zewnetrzne-ogrodowe
Chcesz podświetlić rośliny lub inne elementy dekoracyjne i nie wiesz, który typ lamp sprawi, że wszystko będzie wyglądało efektownie? Polecamy reflektory. Sprawdzają się do oświetlenia konkretnych obszarów, m.in. drzew, roślin, elementów architektonicznych (altan, domku na narzędzia).
Reflektory to idealny rodzaj nowoczesnego oświetlenia zewnętrznego, dzięki któremu podkreślimy ważny element czy detal w ogrodzie. To mogą być wyjątkowe rzeźby czy figury ogrodowe.
Lampa sufitowa, reflektor KAMERA 4 czarny
Do oświetlenia wjazdu przed posesję, dojazdu do miejsca parkingu oraz oświetlenia ścieżek i chodników można wykorzystać lampy punktowe. Tak naprawdę w tych miejscach nie potrzebujemy intensywnego światła.
Poświata, którą zapewniają lampy punktowe jest w pełni wystarczająca. Jedyne, co trzeba zrobić, to zamontować punkty świetlne w odległości metra lub 1,2 metra od siebie. Dzięki temu uzyskamy odpowiednio oświetloną przestrzeń, a przy tym delikatną i stylową.
Do aranżacji ogrodu w iluminację coraz częściej wykorzystuje się technikę, którą określa się zonescapingiem. Polega ona na podzieleniu ogrodu na różne strefy, wykorzystując właśnie do tego oświetlenie.
Taki podział na przykład można zastosować, dopasowując intensywność światła w określonej strefie, a także wybrane modele lamp, np. stojące, solarne, reflektory. Dzięki temu stworzysz romantyczną strefę wypoczynku, a do tego skrojoną do Twoich potrzeb i gustu.
Planując oświetlenie ogrodowe czy przed domem, należy uwzględnić również moc żarówek. Nie we wszystkich miejscach iluminacja świetlna musi dawać intensywne światło. Wiele osób rozważa kwestie związane z zagadnieniem – oświetlenie zewnętrzne a energooszczędność.
Oświetlenie na posesji czy w ogrodzie nie musi wcale nadwyrężać naszego portfela. Wystarczy, że kupimy lampy zewnętrzne o mocy 30 watów. Takie w pełni oświetlą ścieżki, chodniki, wejście do domu, miejsce parkingowe, ogród oraz taras.
Oczywiście w zależności od prywatnych preferencji można zdecydować się na lampy o mocy w przedziale 20-40 watów. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z lamp ze źródłem światła LED, które pobierają naprawdę niewiele energii.
W przypadku oświetlenia elewacji budynku należy zwrócić szczególną uwagę na lampy oznaczone symbolem IP65. Dlaczego to takie ważne? To produkty, które zostały bardzo dobrze zabezpieczone przed deszczem, a także są odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
Najczęściej do oświetlenia elewacji wykorzystuje się lampy kinkietowe. Można je przymocować do ściany lub do podłoża trawnika. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj oświetlenia się zdecydujemy, należy przed ich montażem wyznaczyć:
Do tego trzeba ustalić, jaki cel chcemy osiągnąć, montując oświetlenie na budynku. Pod innym kątem ustawimy lampy, które mają pełnić głównie funkcje dekoracyjne. Natomiast jeśli zależy nam, aby oświetlić wejście do budynku, to musi być zamontowane na określonej wysokości.
Lampy na elewacji budynku można umieszczać na różnych wysokościach. Jest to uzależnione przede wszystkim od miejsca wyznaczonego na ich montaż oraz typ oświetlenia.
Pamiętajmy o nadrzędnej zasadzie. Zamontowane lampy mają rozpraszać światło w taki sposób, aby oświetlana przestrzeń była w pełni funkcjonalna.
Jeśli zdecydujemy się na lampy nad wejściem to najlepiej zamontować je na wysokości od 1,8 do 2 metrów od podłoża. To oczywiście zalecana wysokość montażu. Można zdecydować się na inną wysokość w celu wyróżnienia czy podkreślenia wyjątkowej architektury budynku.
Głównym zadaniem oświetlenia akcentowego jest podkreślenie detali. Dzięki niemu można uwidocznić wszystkie elementy, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę. Dodać jeszcze warto, że ten rodzaj oświetlenia pomaga wizualnie poprawić postrzeganie budynku czy ogrodu.
To mogą być reflektory, punktowe źródła świateł, oprawy kierunkowe czy taśmy LED. Warto podkreślić, że dzięki zastosowaniu oświetlenia akcentowa stworzymy w wybranym miejscu efektywną scenografię i atrakcyjną przestrzeń.
Planując rozmieszczenie lamp przy ścieżkach czy chodnikach, warto umieścić je w odległości około 1,5 metra od siebie. To będzie w pełni wystarczająca odległość do rozproszenia źródła światła. W tym przypadku odradzamy kupowania lamp o bardzo dużej mocy.
Tego typu miejsca nie wymagają mocnego oświetlenia. Unikajmy sytuacji, że będą oślepiać osoby, które będą przechodzić obok tych miejsc.
Zaleca się, aby kinkiety zewnętrzne montować na wysokości około 2 metrów od podłoża. Jest grupa specjalistów, która zaleca ich umieszczenie na wysokości 1,8 metra.
Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy ma prawo zamontować je na dowolnej wysokości. Nowoczesne projekty domów czasami wymuszają ze względów praktycznych, jak i estetycznych ich montaż na wyższej lub niższej wysokości.
Zaprojektowanie i rozmieszczenie oświetlenia zewnętrznego nie jest trudnym zadaniem. Na początku należy dokładnie się zastanawiać, które miejsca chcemy oświetlić. Następnie zapoznać się ze specyfikacją określonych modeli lamp, biorąc pod uwagę aspekt funkcjonalności oraz wizualny.
Tak jak dobieramy dodatki do aranżacji wnętrz, tak samo trzeba postąpić z wyborem oświetlenia zewnętrznego. Szerokim wyborem nowoczesnych, stylowych i wysokiej jakości lamp może pochwalić się nasz sklep ExitoDesign.pl.
Wszystkie produkty wpisują się w aktualne trendy. Różnorodność modeli sprawia, że z łatwością wybierzesz idealne lampy do oświetlenia domu oraz ogrodu. Do tego można je zamówić z dostawą do domu w bardzo atrakcyjnych cenach!
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą oświetlenia zewnętrznego w ExitoDesign!