Hokery to charakterystyczne meble, które wyróżniają się wysokimi nogami, na których umieszczono siedzisko. Kształtem mogą przypominać taboret, tradycyjne krzesło lub przyjmować inną niestandardową formę.
Większości osób kojarzą się głównie z barami, w których wysoka lada wymaga odpowiedniego miejsca do siedzenia. Są to jednak również doskonałe meble do kuchni, a nawet salonu z barem, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dobrane do wnętrza.
Hoker przez dziesięciolecia był uważany za tradycyjne krzesło barowe. Jednak jak wiadomo, moda się zmienia, a trendy wnętrzarskie często zapożyczają wzornictwo czy wyposażenie z innych obszarów.
Przykładem jest styl industrialny, który niewiele ma wspólnego z aranżacją ciepłych, przytulnych wnętrz, a jednak trafił do loftów i cieszy się dużym powodzeniem. W poszukiwaniu nietuzinkowości i nowych form aranżacji do mieszkań wkroczyły również barki, bufety i właśnie hokery – nowoczesne, klasyczne czy stylowe, wykonane z rozmaitych materiałów.
Urządzanie mieszkania to nie tylko hołdowanie modzie i wprowadzanie do wnętrz oryginalnych elementów wystroju. Meble muszą być również funkcjonalne i wygodne, bo przecież każdego dnia trzeba na nich siadać do śniadania czy podczas wykonywania różnych domowych prac. Wzornictwo i komfort powinny iść w parze. Różnorodność hokerów z pewnością ułatwi wybór odpowiedniego wzoru. Jakie są ich rodzaje?
Hokery drewniane z pewnością można uznać za najbardziej klasyczne i eleganckie. W przeszłości stanowiły wyposażenie barów wytwornych hoteli.
Drewno samo w sobie jest materiałem o wysokich walorach dekoracyjnych. Jest też przyjemne w dotyku, a odpowiednio wygładzone, polakierowane i ozdobione doda szyku każdemu wnętrzu.
Hokery do kuchni drewniane są też bardzo stabilne ze względu na solidną konstrukcję. Kształtem mogą przypominać taboret lub klasyczne krzesło z niezbyt wysokim oparciem.
Hokery tapicerowane z pewnością są wygodniejsze do siedzenia od tych z surowymi, drewnianymi czy metalowymi siedziskami. Miękkie wykończenie pozwala spędzać na nich wiele godzin bez uczucia dyskomfortu. Jednocześnie tapicerka jest wytworna i kolorowa, dzięki czemu dodaje wystrojowi znaczenie więcej uroku.
Krzesło barowe tapicerowane może być skromne i proste, ale też stylizowane na glamour, barok czy inne wyszukane wzornictwo. Wówczas wyróżnia je pikowana tapicerka z welwetu czy oryginalna linia oparcia. Na uwagę zasługują też hokery tapicerowane skórą ekologiczną. Łatwe do utrzymania w czystości, a jednocześnie wygodne i estetyczne.
Hokery metalowe stanowią przykład mebli idealnie wkomponowujących się w styl industrialny i nowoczesny. Wiele zależy od tego, jaka będzie ich ostateczna forma i wykończenie.
Przykładowo hoker na chromoniklowej podstawie będzie lepszym wyborem do nowoczesnej kuchni, w której zastosowano rozwiązania takie jak szklane panele ścienne czy meble z lakierowanymi frontami. Z kolei siedziska z postarzanego drewna na stalowych, szarych nogach idealnie wpasują się w styl fabryczny.
Hokery metalowe nowoczesne najczęściej są wyposażane w blaty z innego materiału, dzięki temu pomimo swojej surowości są wygodne.
Krzesło barowe plastikowe z pewnością jest najmniej wyszukane, jednak ma wiele innych zalet. Przede wszystkim jest bardzo praktyczne, gdyż bez problemu można je umyć wodą z detergentem.
Hoker plastikowy jest też najtańszy ze wszystkich wariantów, co może mieć znaczenie przy jego wyborze. Wyjątkową zaletą takich mebli jest możliwość formowania tworzywa w dowolne kształty. W połączeniu z intensywną kolorystyką mogą być ozdobą kuchni.
Wymienione powyżej przykłady krzeseł barowych sugerują wyraźny podział na kategorie, którego kryterium jest materiał. W rzeczywistości, różnorodność wzorów jest znacznie większa, co wynika z łączenia materiałów w jednym modelu.
Przykładowo hoker do kuchni może być wykonany na metalowym stelażu i wyposażony w siedzisko z plastiku, drewna czy tapicerowane. Różnorodność jest tu bardzo duża, a pojawianie się na rynku nowych wzorów ogranicza jedynie wyobraźnia projektantów.
Wracając do pytania tytułowego, warto się jeszcze zastanowić nad dwiema cechami hokera do kuchni. Pierwszą z nich jest wyposażenie mebla w oparcie. Druga – to regulacja wysokości.
Mogłoby się wydawać, że niewysokie podpórki pod plecy nie zagwarantują komfortu podczas siedzenia. Jeśli jednak domownicy spędzają na siedzisku sporo czasu, nawet taka podpórka pod kręgosłup przyniesie ulgę. Z drugiej strony oparcie może być przeszkodą, jeśli siedziska będą wsuwane pod blat.
Dla komfortu niezwykle istotna jest wysokość siedziska. Powinno ono znajdować się około 30 cm niżej niż powierzchnia blatu. W przypadku mebli regulowanych można tę wysokość wygodnie dopasować. Ma to szczególne znacznie, jeśli domownicy są w różnym wieku i mają inny wzrost.
Jeśli chodzi o materiał, jest to kwestia indywidualnych preferencji. W eleganckiej kuchni dla dorosłych sprawdzą się hokery drewniane czy tapicerowane welwetem. Tam, gdzie jadają dzieci, lepszym wyborem będą meble plastikowe, z surowego drewna lub tapicerowane skórą ekologiczną.