Rodzaje hokerów – jak wybrać odpowiedni?

Hokery to charakterystyczne meble, które wyróżniają się wysokimi nogami, na których umieszczono siedzisko. Kształtem mogą przypominać taboret, tradycyjne krzesło lub przyjmować inną niestandardową formę.

Większości osób kojarzą się głównie z barami, w których wysoka lada wymaga odpowiedniego miejsca do siedzenia. Są to jednak również doskonałe meble do kuchni, a nawet salonu z barem, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dobrane do wnętrza.

Jakie są rodzaje hokerów?

Hoker przez dziesięciolecia był uważany za tradycyjne krzesło barowe. Jednak jak wiadomo, moda się zmienia, a trendy wnętrzarskie często zapożyczają wzornictwo czy wyposażenie z innych obszarów.

Przykładem jest styl industrialny, który niewiele ma wspólnego z aranżacją ciepłych, przytulnych wnętrz, a jednak trafił do loftów i cieszy się dużym powodzeniem. W poszukiwaniu nietuzinkowości i nowych form aranżacji do mieszkań wkroczyły również barki, bufety i właśnie hokery – nowoczesne, klasyczne czy stylowe, wykonane z rozmaitych materiałów.

Urządzanie mieszkania to nie tylko hołdowanie modzie i wprowadzanie do wnętrz oryginalnych elementów wystroju. Meble muszą być również funkcjonalne i wygodne, bo przecież każdego dnia trzeba na nich siadać do śniadania czy podczas wykonywania różnych domowych prac. Wzornictwo i komfort powinny iść w parze. Różnorodność hokerów z pewnością ułatwi wybór odpowiedniego wzoru. Jakie są ich rodzaje?

Drewniane

hoker drewniany

Hokery drewniane z pewnością można uznać za najbardziej klasyczne i eleganckie. W przeszłości stanowiły wyposażenie barów wytwornych hoteli.

Drewno samo w sobie jest materiałem o wysokich walorach dekoracyjnych. Jest też przyjemne w dotyku, a odpowiednio wygładzone, polakierowane i ozdobione doda szyku każdemu wnętrzu.

Hokery do kuchni drewniane są też bardzo stabilne ze względu na solidną konstrukcję. Kształtem mogą przypominać taboret lub klasyczne krzesło z niezbyt wysokim oparciem.

Tapicerowane

hoker tapicerowany

Hokery tapicerowane z pewnością są wygodniejsze do siedzenia od tych z surowymi, drewnianymi czy metalowymi siedziskami. Miękkie wykończenie pozwala spędzać na nich wiele godzin bez uczucia dyskomfortu. Jednocześnie tapicerka jest wytworna i kolorowa, dzięki czemu dodaje wystrojowi znaczenie więcej uroku.

Krzesło barowe tapicerowane może być skromne i proste, ale też stylizowane na glamour, barok czy inne wyszukane wzornictwo. Wówczas wyróżnia je pikowana tapicerka z welwetu czy oryginalna linia oparcia. Na uwagę zasługują też hokery tapicerowane skórą ekologiczną. Łatwe do utrzymania w czystości, a jednocześnie wygodne i estetyczne.

Metalowe

hoker metalowy

Hokery metalowe stanowią przykład mebli idealnie wkomponowujących się w styl industrialny i nowoczesny. Wiele zależy od tego, jaka będzie ich ostateczna forma i wykończenie.

Przykładowo hoker na chromoniklowej podstawie będzie lepszym wyborem do nowoczesnej kuchni, w której zastosowano rozwiązania takie jak szklane panele ścienne czy meble z lakierowanymi frontami. Z kolei siedziska z postarzanego drewna na stalowych, szarych nogach idealnie wpasują się w styl fabryczny.

Hokery metalowe nowoczesne najczęściej są wyposażane w blaty z innego materiału, dzięki temu pomimo swojej surowości są wygodne.

Plastikowe

hoker plastikowy

Krzesło barowe plastikowe z pewnością jest najmniej wyszukane, jednak ma wiele innych zalet. Przede wszystkim jest bardzo praktyczne, gdyż bez problemu można je umyć wodą z detergentem.

Hoker plastikowy jest też najtańszy ze wszystkich wariantów, co może mieć znaczenie przy jego wyborze. Wyjątkową zaletą takich mebli jest możliwość formowania tworzywa w dowolne kształty. W połączeniu z intensywną kolorystyką mogą być ozdobą kuchni.

Wymienione powyżej przykłady krzeseł barowych sugerują wyraźny podział na kategorie, którego kryterium jest materiał. W rzeczywistości, różnorodność wzorów jest znacznie większa, co wynika z łączenia materiałów w jednym modelu.

Przykładowo hoker do kuchni może być wykonany na metalowym stelażu i wyposażony w siedzisko z plastiku, drewna czy tapicerowane. Różnorodność jest tu bardzo duża, a pojawianie się na rynku nowych wzorów ogranicza jedynie wyobraźnia projektantów.

Z oparciem lub bez

Wracając do pytania tytułowego, warto się jeszcze zastanowić nad dwiema cechami hokera do kuchni. Pierwszą z nich jest wyposażenie mebla w oparcie. Druga – to regulacja wysokości.

Mogłoby się wydawać, że niewysokie podpórki pod plecy nie zagwarantują komfortu podczas siedzenia. Jeśli jednak domownicy spędzają na siedzisku sporo czasu, nawet taka podpórka pod kręgosłup przyniesie ulgę. Z drugiej strony oparcie może być przeszkodą, jeśli siedziska będą wsuwane pod blat.

Dla komfortu niezwykle istotna jest wysokość siedziska. Powinno ono znajdować się około 30 cm niżej niż powierzchnia blatu. W przypadku mebli regulowanych można tę wysokość wygodnie dopasować. Ma to szczególne znacznie, jeśli domownicy są w różnym wieku i mają inny wzrost.

Jeśli chodzi o materiał, jest to kwestia indywidualnych preferencji. W eleganckiej kuchni dla dorosłych sprawdzą się hokery drewniane czy tapicerowane welwetem. Tam, gdzie jadają dzieci, lepszym wyborem będą meble plastikowe, z surowego drewna lub tapicerowane skórą ekologiczną.