Styl loftowy - jak stworzyć industrialny klimat w domu?

Lofty, czyli hale starych magazynów i fabryk, zaadaptowane do celów mieszkaniowych albo na potrzeby pracowni artystycznych, pojawiły się w przestrzeni publicznej w początkach XX wieku, ale na dobre w niej zadomowiły dopiero w latach sześćdziesiątych. Ogromne hale, pełne światła otwarte przestrzenie z oknami od podłogi do sufitu, początkowo traktowane jako kłopotliwe pustostany, szybko awansowały do rangi szalenie popularnych miejsc pracy twórczej oraz lokali mieszkaniowych, co wiązało się z faktem, że minimalne na początku czynsze poszybowały w górę.

Prawdziwym zagłębiem loftów był w latach sześćdziesiątych Nowy York. Dziś znaleźć je można także we wszystkich europejskich miastach, a styl loftowy - pełen twórczej swobody oraz indywidualizmu - odnajdujemy także w zwykłych domach i mieszkaniach.  

styl loftowy w mieszkaniu

Czym charakteryzuje się styl loftowy? 

Styl loftowy od samego początku hołduje dużym przestrzeniom, które nie powinny być zagracone. To właśnie ów oddech, który łapie się w industrialnym mieszkaniu jest najważniejszy. Oczywiście wielu amatorów stylu loftowego nie dysponuje pofabrycznym halami, wprowadzając elementy industrialnej aranżacji do mieszkań lub domów o zupełnie przeciętnym metrażu. Jeśli jednak chce się ów styl zachować, trzeba nie przesadzać z liczbą mebli.

Kolejna sprawa to kolory. Styl loftowy charakteryzuje się dominacją bieli, szarości i beżów czyli barw, które moglibyśmy określić mianem surowych. Jeśli jednak zdamy sobie sprawę, że w industrialnej przestrzeni - i to kolejna cecha stylu - dominują także surowe materiały wykończeniowe, wszystko staje się jasne. Wymienione kolory to przecież barwy gołego betonu, drewna, kamienia, stali i szkła. Wszystkie te materiały powinny być widoczne - nie ukrywamy ich pod warstwą tynku, farby czy tapety. Stanowią piękno samo w sobie. 

W tak pięknej wizualnie przestrzeni, o czym już wspomniano, nadmiar mebli nie jest konieczny!

stoli kawowy w stylu loft

źródło: https://www.exitodesign.pl/stolik-kawowy-blat-debowy-w-stylu-loft.html

Industrialne meble do mieszkania - na co warto postawić?

Zatem nie ilość, a jakość mebli ma znaczenie kluczowe. Gromadzenie mebli do mieszkania  stylu loftowym to sama przyjemność. U źródeł industrialnej aranżacji przestrzeni stoi przekonanie, że nawet przypadkowo zestawione meble mogą tworzyć kompatybilną całość. Współcześni loftowicze nie muszą już - jak ich amerykańscy poprzednicy sprzed dziesiątków lat - wyposażać swoich mieszkań w meble wyrzucane na śmieci czy pozostawione na miejscu przez pracowników fabryki. Meble industrialne można po prostu kupić w dobrze wyposażonych sklepach wnętrzarskich.

Sprawdź: Nowoczesne krzesła do jadalni i kuchnii

Pamiętamy: nie ilość, a jakość. Czego na pewno nie może zabraknąć w każdym mieszkaniu? Oczywiście stołu. Jeśli właściciel mieszkania jest duszą towarzystwa, stół powinien być duży. Doskonale sprawdzi się np. stół industrialny rozkładany, który z małego stolika kawowego z łatwością staje się stołem obiadowym. Ponieważ mebel robiony jest na indywidualne zamówienie, możemy zdecydować się na stalowy stelaż w kolorze białym, czarnym lub srebrnym.

Całość dopełni dębowy blat. Istnieje też możliwość wykonania stołu z dwoma dostawkami 110 x 50 cm, wtedy wymiar po rozłożeniu będzie wynosił aż 110-210 cm.

stół industrialny

Źródło: https://www.exitodesign.pl/stol-industrialny-st-51-by-ng4u.html


Do wnętrza w stylu loftowym na pewno nada się stół industrialny ST 51. Jego maksymalnie prosta i surowa konstrukcja gwarantuje charakterystyczny industrialny minimalizm - jakże jednak wyrafinowany, gdy weźmiemy pod uwagę materiały, z których jest wykonany: stal i dębowe drewno. Prosta stalowa rama połączona z litym, dębowym blatem to klasyka pasująca do każdego wnętrza w stylu industrialnym

Sprawdź także: Szklane stoliki kawowe

Dodatki do wnętrz w stylu industrialnym 

Czy w loftowych wnętrzach jest w ogóle miejsce na dodatki? Oczywiście tak, ale muszą to być dodatki bardzo przemyślane - tu nie ma miejsca na szydełkowe serwetki czy kolekcję porcelanowych figurek na okapie kominka. Jest za to miejsce na ciekawe lampy, grafiki w antyramach czy odsłonięte elementy konstrukcyjne, które - jak belki stopowe, słupy nośne czy wypaczenia w ceglanych ścianach - same w sobie stanowią atrakcyjne dodatki.

A jeśli chcecie  wyeksponować swoja kolekcję designerskich krachli albo młynków do kawy, najlepiej kupić industrialną konsolę - równie ascetyczną i tak samo atrakcyjną wizualnie jak wszystkie meble tworzone ze stali i drewna.