Zegar na prezent - przesąd czy sprawdzona zasada?

zegar

Żyjemy w nowoczesnych czasach — XXI wieku. Wydawać, by się mogło, że wszystkie ludowe przesądy odeszły do lamusa w niepamięć. Nic bardziej mylnego — niestety - wciąż wielu z nas wierzy w różnego rodzaju przesądy i bardzo kurczowo się ich trzyma. Jednym z najbardziej powszechnych przesądów dotyczy prezentów — na liście rzeczy, których nie powinno się dawać, jest między innymi zegar. Osoba obdarowana może źle, negatywnie odebrać taki upominek. Jak brzmi przesąd dotyczący zegara? Czy jest się czego bać? Zapraszamy do lektury tekstu.

Przesądy — dlaczego w nie wierzymy?

znak zapytania napisany kredą na tablicy

Wiek rozumu, wiek nowoczesności. Mimo to wierzymy w przesądy. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego racjonalne osoby kierują się przesądami? Powody są różne — jeden z nich jest taki, że chcemy czuć siłę wyższą, chcemy, aby nasze życie, egzystencja miało element magiczny. Chcemy żyć szczęśliwie, pełnią życia — pragniemy unikać przysłowiowego pecha. Wiele osób nawet mówiąc, że nie wierzy w zabobony i tak prewencyjnie, na wszelki wypadek unika przeżywania konkretnych sytuacji, które są kojarzone z pechem: omijamy na przykład drogi, przez które przebiega czarny kot, nadmiernie na siebie uważamy 13 w piątek, czy właśnie kupując prezenty unikamy rzeczy, które według ludowych zapisów przynoszą pecha.

W przesądy wierzymy również ze względów psychicznych, emocjonalnych. Boimy się odpowiedzialności za własne czyny. Wolimy myśleć, że coś lub ktoś kieruje naszym życiem i że nie wszystko jest w naszych rękach. Teoretycznie wiara w przesądy nie jest niczym złym, jak we wszystkim jednak należy zachować zdrowy dystans, aby cieszyć się codziennym życiem bez nerwowego oglądania się za siebie. Przyjrzyjmy się bliżej tematowi przesądów, a dokładnie prezentów. Dlaczego nie należy dawać zegara na prezent?

Zegar na prezent? To nie wypada! Skąd ten przesąd?

zegary ścienne banner

Zegar ścienny? Zegar stojący? Dziś wybór jest ogromny! W sklepach widzimy piękne zegary, dlaczego więc nie lubimy dawać zegarów w prezencie? Najgorsza interpretacja tego prezentu mówi, że czas osoby obdarowywanej dobiega końca. Boimy się dawania takiego prezentu, ponieważ nie chcemy, aby było to źle odebrane: “nie dam zegara w prezencie, bo moja siostra, przyjaciółka, koleżanka pomyśli, że nie jestem jej przychylna, że źle jej życzę. Pragnę jej śmierci!" 

Zegar symbolizuje przemijanie czasu, uciekające sekundy, minuty, dni, miesiące, lata-zmienność pór roku. Przemijanie = odchodzenie. Taki negatywnie odebrany prezent może źle wpłynąć na naszą przyjacielską, dobrą relację z osobą obdarowaną. Z tego też powodu wielu z nas unika dawania takich prezentów — nawet wiedząc, że druga strona nie pomyśli nic złego wolimy nie ryzykować utraty dobrej relacji i udanej znajomości. Przesądy związane z zakupem zegara są mocno w nas zakorzenione i trudno się ich pozbyć.

Dlaczego warto kupić zegar na prezent?

zegary stojące i budziki banner

Wiesz, że Twój znajomy, przyjaciel nie jest przesądny i zegar na prezent go ucieszy? Zrób taki prezent, jak najbardziej. Nie warto trzymać się sztywno przesądów. Zegar ścienny może być doskonałym pomysłem dla osoby, która buduje dom lub remontuje mieszkanie. Stylowy zegar w salonie czy sypialni może dodać wnętrzom niebanalnego i wyjątkowego klimatu. Producenci zegarów prześcigają się w ofercie nowych zegarów. Najnowsze modele zaskakują niezwykłym designem, kolorami, kształtami. Jest to świetny prezent, który nie tylko spełni rolę praktyczną, ale też dekoracyjną — we wnętrzach nowoczesnych i klasycznych.

Kup zegar na prezent. To prezent, który doda otoczeniu charakteru. Zegar na rękę doda natomiast stylu i elegancji osobie obdarowanej — zawsze będzie ona o nas pamiętała.